
2019, година VIII, брой 1 (29)
ПРОТЕТИКА – КЛИНИКА И ЛАБОРАТОРИЯ – стр. 6
Протетично възстановяване на абразирано съзъбие чрез силно транслуцентен циркониев оксид – Dr. Moritz Waldecker; Oliver Mattikau ZTM; Priv. Doz. Dr. Wolfgang Bomicke M.Sc.
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
В описания клиничен случай се разглежда протетична рехабилитация на абразирано съзъбие. От голямо значение е ориентираният към дефектите подход. С помощта на монолитни възстановявания, изработени с 3-то поколение циркониев оксид, може да се постигне функционална и естетично задоволителна рехабилитация на пациент, като същевременно се запазят останалите твърди зъбни тъкани. Техническите усложнения, като например чипинг, могат да се избегнат отказвайки се от оклузална облицоваща керамика.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
ПРОТЕТИКА – стр. 22
Новости в травматологията: коректно отстраняване на шини – Dr. Fabio Saccardin; Dr. Christian Dettwiler; Dr. Thomas Connert; Prof. Dr. Andreas Filippi
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Разместените зъби в резултат на травма трябва да бъдат шинирани по спешност. За тази цел може да се използва фиксиращ композит, който е с цвета на зъбите. Този тип шини се възприемат по-лесно от пациентите, но при отстраняването им щаденето на емайла е трудна задача. За по-добра визуализация на прехода между композит и емайл може да се използва флуоресциращото свойство на някои композити. Настоящата статия представя отделните стъпки за лесно и щадящо емайла отстраняване на шини с помощта на т.нар. техника за идентификация с флуоресценция (Fluorescence-aided Identification Technique FIT).
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
ОБЩА ДЕНТАЛНА МЕДИЦИНА – стр. 27
Моларно-инцизивна хипоминерализация: терапия с добавки, възстановявания, ортодонтско и естетично дългосрочно лечение – Dr. Chiara Baroni, Dr. Annalisa Mazzoni, Dr. Lorenzo Breschi
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Цел: С помощта на парадигматичен случай тази статия описва протокол с минимална намеса за постигане на естетични резултати при корекция на хипоминерализиран емайл както на фронтални, така и на дистални зъби. Клинични съображения: Пациентката бе третирана първоначално с минерална добавка с казеин-калциев-фосфат. Непубликувани лабораторни изображения, събрани като част от предходно публикувано проучване, описват резултатите от първоначалното приложение на калциев фосфат като добавка по отношение на моларната емайлова морфология при моларно-инцизивна хипоминерализация (МИХ) и показват, че тази процедура е задължителна при умерени и тежки случаи. Преди възстановяването на дефекта е проведено избелване на фронталния сегмент в клинични условия с биоактивиран Opalescence Boost. Като маскиращ материал е използван Filtek Supreme Ultra Universal Restorative, а като финален слой е нанесена емайлова маса Filtek A2 enamel. Заключение: Необходим е период от 8-годишно проследяване в повечето умерени/тежки случаи на МИХ, включително ортодонтско лечение и избелване.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
ЕНДОДОНТИЯ – стр. 34
Дигитални помощни средства за планиране в ендодонтията – Dr. Jorg Philipp Tchorz
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Конично лъчевата компютърна томография CBCT подпомага не само рентгенологичната диагностика при пациенти със зъбни болки, но позволява и определянето на броя, морфо- логията и дължината на кореновите канали преди започване на лечението. Новите софтуерни възможности в комбинация с триизмерните данни от CBCT позволяват на зъболекаря да планира сложни ендодонтски случаи. В статията се представят различни протоколи за работа и техниката, която спомага за диагностицирането и лечението на тези сложни случаи.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
ОРАЛНА ХИРУРГИЯ – стр. 44
Реплантирането като алтернатива на хирургичното удължаване на зъбната корона. Клиничен случай – Dr. Khaled Mukaddam, Prof. Dr. Andreas Filippi
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Настоящата статия описва клиничен случай на реплантация на молар след фрактура на зъбна корона. Пациентът е насочен към клиниката ни с молба за трансплантация на зъб 28 на мястото на фрактурирания зъб 47. Фрактурата е настъпила в резултат на екстракция на зъб 48. Направени са множество опити за консервативно лечение на зъб 47, но накрая е преценено, че не може да бъде възстановен. След оценка на кореновата конфигурация на трансплантата, е установено, че зъб 28 не е подходящ за трансплантация. Затова зъб 47 е екстрахиран щадящо, след което е реплантиран обратно в алвеолата, но по-коронарно, за да може да се извърши оптимално протетично възстановяване. В конкретния случай реплантацията представлява добра алтернатива на хирургичното удължаване на зъбната корона. Днес модерните вертикални екстракционни техники позволяват значително редуциране на типичния риск, а именно фрактура на зъбите.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
You need to be logged in to view the rest of the content. Please
Log In. Not a Member?
Join Us