
2013, година II, брой 3 (7)
OКЛУЗИЯ И ФУНКЦИЯ – КЛИНИКА И ЛАБОРАТОРИЯ – стр. 14
Естетика във фронта чрез възстановяване функцията на дисталните зъби – ZA Ulf Krueger-Janson, Dieter Schulz, Dr. Ottmar Kullmer
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Тримата автори (зъболекар, зъботехник и палеоантрополог–специалист в областта на функционалния анализ на зъби) описват с помощта на един клиничен случай всички аспекти при възстановяването на функционално увредени горна и долна челюст според принципите за реконструкция на „Кръга Бенсхайм”. Авторите представят система за виртуален оклузален анализ (Occlusal Fingerprint Analyser), с помощта на която проверяват чрез 3D-снимки действителното износване на новоизградените функционални повърхности от пациента, след дълъг период на употреба.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
Кат. № 2013-3-p14 ЕСТЕТИКА – стр. 56
Алтернативен метод за лечение на анкилозен централен резец. Интердисциплинарен подход – Eric Van Dooren, DDS; Murilo Calgaro, Gustavo Giordani, DDS; Victor Clavijo, DDS, MS, PhD
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Лечението и възстановяването на анкилозни зъби в областта на фронта е комплексна задача, при която често получаваме лоши резултати. Статията описва консервативно естетично лечение на млад пациент с анкилозен централен резец. Прецизно е представен цялостен план на лечение, който включва инвазивен подход и постигане на по-добри дългосрочни резултати.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
№ 2013-3-p56ЕНДОДОНТИЯ – стр. 69
Методи за ортоградно отстраняване на фрактурирани канални инструменти. Част 1 – Michael Arnold
РЕЗЮМЕТЕКСТ (pdf)
Отстраняването на фрактурирани канални инструменти има за цел да облекчи препарирането и хемомеханичната обработка на кореновите канали, което е предпоставка за последващото им качествено обтуриране. Изборът на подходящ метод за лечение води до запазване на зъба във времето както и до избягване на ятрогенни грешки, възникващи по време на лечението. Опитите за отстраняване на фрактурирани части трябва да са съобразени с конкретната ситуация и да не са свързани с риск от нанасяне на допълнителни щети по твърдите зъбни тъкани и обграждащите ги структури. Използването на систематизиран подход при отстраняването на фрактурирани части от канални инструменти улеснява разрешаването на сложни клинични случаи. По този начин терапевтичният подход е добре планиран, а времето и разходите за съответната манипулация са точно определени.
Абонирайте се, за да имате достъп до архива на сп. Quintessence от 2012 г. до момента!
№ 2013-3-p69